0013-0310-1-scan2

Szneki z glancem

Autor:  elżbieta tylenda
Gatunek: Poezja
Wydawca: ZPW M-DRUK
Data wydania: 2018
Data dodania:  22 czerwca 2018, 12:49:39
ISBN: 978-83-64604-42-3

Krótki opis:

PAWEŁ KUSZCZYŃSKI: Fragment szkicu literackiego z Gazety Kulturalnej: „…Tom „Szneki z glancem” ze względu na swoją treść / tematykę jest niepodobny do innych książek poetyckich Autorki. Są w nim pomieszczone wiersze i krótkie opowiadania, będące wspomnieniem dzieciństwa przeżytego w rodzinnym Malborku, do którego trafiła rodzina po Powstaniu Warszawskim. Tę książkę żywi pamięć, w zdumiewających szczegółach opisuje topografię skwerów, domów, kamienic, strychów, piwnic i podwórek, które były miejscem rozlicznych dziecięcych zabaw. Jest ona, jak nazywa Autorka, owocem przemieszczania się myślą podróżną. Wzbudza podziw liczba przywołanych imion chłopców i dziewczynek, będących w gruncie rzeczy wspólnymi bohaterami przywołań minionego czasu …/…Oryginalnie określa autorka swoją koncepcję książki: Wysyłam pamięć do kilku postaci, które (być może) teraz patrzą na mnie…/ (w wierszu „Powroty”). Niektóre teksty przybierają formę listu: ...Nie ochać i nie achać, bo wszystko się zmienia./ I my się zmieniamy – jesteśmy drobniejsi, patrzymy pod nogi, / siada nam kręgosłup. A ty klaszczesz w dłonie i nie przestajesz się dziwić./ wszystkim się zachwycasz.(wiersz„Dla Róży S.”). Wzruszająco nazywa Malbork: Moje rodzinne miasto pozostało w pamięci najpiękniejszym miejscem, bajką z dzieciństwa (w tekście „Od autorki”). Elżbieta Tylenda pokazuje nam niezwykle ciekawie i oryginalnie postrzeganą rzeczywistość, przekonuje, że umiała i umie wnikliwie obserwować i nadal, mimo wszystko i na przekór, zachować pogodę ducha, bawić się, że potrafi realizować się w najbardziej pełnej, i co okazuje się w życiu najtrudniejszej, formie kultury, jaką pozostaje zabawa (taki pogląd wypowiadał filozof kultury Johan Huizinga). „

Fragment:

OD AUTORKI
„Szneki z glancem” dedykuję moim dzieciom i wnukom oraz koleżankom i kolegom z moich kolejnych podwórek. Dziękuję przyjaciołom i znajomym za zainteresowanie książką zanim jeszcze powstała i za wszelką pomoc okazaną przy jej tworzeniu.
Podziękowania należą się:Jurkowi Z. za mobilizowanie mnie do pisaniaŁukaszowi W. za pomoc techniczną i redakcyjnąKasi T. za zdjęciaPani Kasi D. za poprawianie moich błędówDorotce i Arkowi S. za wsparcie, nie tylko duchoweMarcie W. i Grzesiowi T. za dobre radyDziękuję koleżankom: Eli G. Izie K. Mariance S. Joli G. Janeczce C. za cierpliwe słuchanie moich tekstów i że na dodatek im się podobają.Szczególne podziękowania należą się moim nieżyjącym rodzicom za to, że zawsze mieli dla mnie czas, za cierpliwość do moich pomysłów i, oczywiście, za liczne, niektóre niezwykłe, wspomnienia z dzieciństwa, które stały się inspiracją do napisania tej książki.
Wielu z moich szkolnych i podwórkowych przyjaciół rozjechało się gdzieś po świecie i obecnie nie mam z nimi kontaktu, ale pozostają w mojej pamięci, tak jak obrazy miejsc: ogródki na ulicy Jasnej, podwórze na zapleczu czerwonej kamienicy, ścieżka pośród jaśminów, park Kolejowy, cygańskie tabory, wesołe miasteczka oraz ulice i uliczki, po których jeździły konne wozy i biegali chłopcy toczący metalowe koła. Moje rodzinne miasto pozostało w pamięci najpiękniejszym miejscem, bajką z dzieciństwa, chociaż również nie brakowało łez i przykrych zdarzeń. W książce zawarłam zaledwie wybrane wspomnienia, a właściwie muśnięcie wspomnień, które jednak z różnych powodów wywarły wpływ na moje życie i pozostawiły niezatarty ślad w pamięci. Na fotografiach z rodzinnego albumu zachowały się niektóre fragmenty miasta. Niestety, nie ma już żadnego z moich rodzinnych domów. Zburzono je, by na ich miejscu postawić nowe budynki. Miasto wypiękniało, a jednak czegoś szkoda, pozostała nostalgia oraz wspomnienie dzieciństwa, młodości i pewnego szczególnego klimatu, który nigdy się nie powtórzy. Nie ma już wielu bliskich osób i miejsc, z którymi wiązało się tyle wspomnień.

Komentarze (1)

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się